Poznaj atrakcje regionu
Kociewie czeka, abyście je odkryli
Najbliższe wydarzenia w okolicy
Tymawa
Tymawa – niewielka wieś, niezwykle pięknie położona i otoczona nadwiślańskimi wzgórzami, które sam król Jan III Sobieski zwykł nazywać Alpami Tymawskimi. To tutaj w XIII wieku prawdopodobnie przez Cystersów z Oliwy osadzonych zostało kilku rycerzy zakonu kalatrawensów. Przybyli z Nowej Kastylli (Hiszpania) zakonnicy na wzgórzach tymawskich uprawiali winorośl i produkowali z niej wino. Niejasne są dalsze dzieje zakonników. Wiadomo jedynie, że już w 1305 roku wieś należała do Krzyżaków. Stojący po dziś dzień jednonawowy kościół na niewielkim wzgórzu wybudowany został w XVII w. Jego wyposażenie pochodzi w większości z początków XVIII wieku. Przepięknie odrestaurowana świątynia stanowi perłę architektury, która jest niepowtarzalnym miejscem dla uczczenia ważnych wydarzeń życiowych – ślubu, chrztu czy jubileuszu.
Gniew
Gniew – leży w odległości 5 km od Brzozowego Parku. Ale można się do niego dostać urokliwymi ścieżkami leśnymi i polnymi – to tylko 3,5 kilometra więc zarówno pieszo jak i rowerem to sama przyjemność – warto zabrać lornetkę i aparat. Ogólnodostępne mapy zawierają fotografie ukazujące piękno tej trasy. Sam Gniew to urokliwe miasteczko ma wielowiekową, bardzo ciekawą i burzliwą historię. Położone na wzgórzu, nad Wisłą i ujściem Wierzycy do Wisły ma turystom wiele do zaoferowania. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Gniew oferujący liczne atrakcje dla turystów w ciągu całego roku: turnieje, inscenizacje, pokazy. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.gniew.pl
Kwidzyn
Kwidzyn – 18 km – dzięki nowej przeprawie przez Wisłę do Kwidzyna można dostać się w zaledwie kilkanaście minut autem, a rodzinna wycieczka rowerowa przepięknymi okolicami to doskonały pomysł na spędzenie aktywnie i ciekawie całego dnia. Odwiedzić koniecznie trzeba zespół zamkowo-katedralny z zamkiem kapituły pomezańskiej i konkatedrą św. Jana Ewangelisty. Zapraszamy do odwiedzin serwisu www.kwidzyn.pl.
Pelplin
19,7 km ma trasa z Brzozowego Parku do Pelplina. To wyjątkowe miasteczko kociewskie ma sporo do zaoferowania odwiedzającym – m.in.: Bazylika Katedralna, Góra Jana Pawła II, Muzeum Diecezjalne gdzie podziwiać możemy jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Guttenberga. Szczegóły znajdziesz tutaj: www.pelplin.pl
Nowe
Nowe – to kolejne kociewskie miasto leżące na wysokim brzegu Wisły na granicy pojezierza starogardzkiego i Borów Tucholskich. Dotarcie rowerem zo Nowego z Brzozowego Parku zajmie około 1 godziny ale biorąc pod uwagę, że towarzyszyć nam będą pociechy powinniśmy sobie zarezerwować 2 godziny – t0 dokładnie 20,5 km . Na trasie przejeżdżać będziemy koło 3 jezior: Tymawskiego, Jeleńskiego i Mała Karczma. Nowe n. Wisłą warto odwiedzić ze względu na cenne zabytki Starego Miasta nowskiego, zbudowany w połowie XIV wieku przez Zakon Krzyżacki zamek, mury obronne oraz farę św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
Starogard Gdański
Starogard Gdański – leży w odległości 33 km od Brzozowego Parku. Można się tam dostać rowerem lub samochodem. Warto rozważyć spływ kajakowy – To miasto łączy z Brzozowym Parkiem Wierzyca, ujmująco meandrująca lasami, łąkami i polami. To fantastyczne przeżycie dostarczające niezapomnianych wrażeń.
Sztum
Sztum – Najatrakcyjniejszym zabytkiem miasta jest XIV – wieczny zamek pokrzyżacki – Letnia Rezydencja Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego (Gmina Sztum jest członkiem Stowarzyszenia Gmin „Polskie Zamki Gotyckie”).
Tczew
Tczew leżący na trasie do Trójmiasta w odległości 38 km ma również sporo do zaoferowania zwiedzającym.
Malbork
Z kolei dojazd do Malborka zajmie samochodem około godziny, bo to 50 km. Warto jednak poświęcić cały dzień na zwiedzenie warowni krzyżackiej. Zamek krzyżacki w Malborku uważany jest za największy na świecie gotycki zespół zamkowy wzniesiony rękami człowieka. Powierzchnia terenów zamkowych to około 21 hektarów. Corocznie zamek odwiedza pół miliona turystów z całego świata. W roku 1997 Zespół Zamkowy w Malborku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Przydatne linki
www.szlak.zamkigotyckie.org.pl
Obszar Natura 2000 – Dolina Dolnej Wisły
http://natura2000.gdos.gov.pl